Skip to content
equivalent fractions activities fraction hands on activity for kids games for the classroom teaching pi day game

What is the rate?

Grade 6, Grade 7

Created by:

Math & Movement

Estimated Activity Time:

Standard:

Ratio and Proportional Reasoning

Concept(s):

Rate

Activity Instructions

Introduce students to the idea of a ratio and how it can be written as a fraction (a/b), and how that relates to the unit rate (“for each 1”). Write out cards with real-world scenarios on them. Have a student draw a card. Examples:

  • “You bought 5 apples for $10. What’s the unit rate per apple?”
  • “A smoothie recipe uses 2 cups of strawberries for every 3 cups of yogurt.”

Students must find the corresponding ratio on the mat (e.g., 2/3 for strawberries to yogurt) and step onto that space.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Hello! Have a question?

Please leave your email and a quick note for us. We will get back to you soon! In the meantime, here are answers to some of our most common questions:

Loving the Activities?

Share Your Own Ideas!

If you have other activities you do with your students, we’d love for you to share! Your activities can be added to our database so other educators can enjoy your ideas, too!

Training Manual

Wait! Don't Leave Without Your Free Copy of Our Training Manual!

Enter your email to get our training manual with over 250 active math movements. No materials necessary!